Certyfikaty covidowe obowiązywać będą na terenie całej Unii od 1 lipca przez kolejny rok. Parlament Europejski przegłosował dziś stosowne rozporządzenia.

Parlament Europejski przegłosował rozporządzenia, które są konieczne do wprowadzenia tzw. certyfikatów Covid-19. Aby mogły zacząć obowiązywać zgodnie z planem, czyli od 1 lipca, konieczne jest ich zatwierdzenie przez Radę Europejską, a następnie publikacja w Dzienniku Urzędowym. Do systemu unijnych certyfikatów podpięte są już 24 państwa Wspólnoty. Wydawane takie dokumenty są już w dziewięciu państwach, w tym w Polsce.

{loadmoduleid 1105}

 

Certyfikat wydawany będzie przez władze krajowe i obowiązywać będzie przez 12 miesięcy. Będzie (jest) to dokument, który można przechowywać w formie papierowej lub elektronicznej. Aplikacja, która pozwala na odczyt certyfikatu, który jest w zasadzie zwykłym kodem QR, pojawiła się już w AppStore i jest dostępna na urządzenia z systemem iOS. W najbliższym czasie pojawi się również wersja na urządzenia z Androidem. Unijny certyfikat covidowy jest elektronicznym dowodem na to, że dana osoba przebyła chorobę Covid-19, została zaszczepiona przeciwko Covid-19 lub posiada negatywny wynik testu na Covid-19. Swoje certyfikaty sprawdzić można na Internetowym Koncie Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl. W aplikacji mojeIKP i mObywatel dostępny będzie po 25 czerwca. Certyfikat uzyskać będzie można również w punkcie szczepień czy w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

W tej chwili uznawanie certyfikatów potwierdziły już Chorwacja i Grecja. Portugalia, według zapewnień, zrobi to 14 czerwca. Certyfikat covidowy nie jest dokumentem podróży i nie jest wymagany do swobodnego przekraczania granic w strefie Schengen. Jego posiadanie może jednak np. zwolnić z obowiązkowej kwarantanny w kraju docelowym, jeśli rządy poszczególnych państw zastosują takie środki ostrożności.